НОВИОТ БОНД НЕ ТРЕБА САМО ДА Е УБАВ И СИЛЕН, ТУКУ И ДА СЕ НОСИ СО СЛАВАТА НА ЛИКОТ, ВЕЛИ КАСТИНГ ДИРЕКТОРКАТА

Лондон, (Индипендент)

Долгогодишната кастинг директорка на франшизата Џејмс Бонд, Деби Меквилијамс, вели дека аудициите низ кои мора да поминат пријавените актери за улогата на тајниот агент 007 се строги и траат долго време.

Во интервјуто за „Ентертејнмент викли“ таа вели дека голем број актери се земаат предвид за улогата и потоа еден по еден се одбиваат од разни причини. Првите двајца-тројца во најтесниот избор одат на тест пред камера, мора да извршат една каскадерска задача и се запознаваат со целиот тим.

„Тоа е заедничка одлука на продуцентите, студиото и режисерот, но главниот збор го има семејството Броколи“, вели таа.

Фамилијата Броколи е на чело на „Ион продакшнс“, компанијата која е продуцент на филмовите за Бонд.

„Модерниот Бонд треба да биде некој кој може сѐ да издржи, кој е атрактивен, во одлична физичка форма, способен не само да ја носи улогата, туку и да се носи со целата помпа околу неа“, вели Меквилијамс, која во тридецениската кариера била одговорна за изборот на Тимоти Далтон, Пирс Броснан и Даниел Крег.

Новиот филм „Не е време за умирање“ ќе излезе на 28 септември и ќе биде последен за Крег во улогата на Бонд. Сѐ уште не е познато кој ќе го наследи.