OСКАРОВЕЦОТ „МОМЧЕТО И ЧАПЈАТА“ СЕ ПРИКАЖУВА ВО КИНАТА НИЗ МАКЕДОНИЈА

Велес, (СМАРТ СДК.МК)

Момчето и чапјата“, кој годинава освои Оскар за најдобар долгометражен анимиран филм, се прикажува во македонските кина.

Филмот ја следи волшебната авантура на младиот Мохито на епско патување со сивата чапја како водич. Во режија на Хајао Мијазаки, за кого ова е втор Оскар, филмот е дело на јапонското студио „Гибли“, 

„Момчето и чапјата“ засега може да се гледа во кината во Скопје, Велес, Битола и Штип.