„ГРЛС АЛАУД“ ЌЕ СЕ ОБЕДИНИ ЗА СТАДИОНСКА ТУРНЕЈА ВО 2024 ВО ЧЕСТ НА ПОЧИНАТАТА ЧЛЕНКА САРА ХАРДИНГ

Лондон, (Би-Би-Си)

Еден од најуспешните женски бендови „Грлс алауд“ ќе се обедини за стадионска турнеја следната година во чест на починатата членка Сара Хардинг. Надин Којл, Черил, Никола Робертс и Кимберли Волш ја објавија оваа вест преку видео на социјалните мрежи.

„Објавуваме стадионска турнеја за мај/јуни 2024. Тоа ќе биде славење на Сара, нашата музика и на нашите неверојатни фанови“, велат тие во видеото.

Хардинг, која имаше 21 топ-10 хит со групата, почина на 39 години од рак во 2021.

Хардинг (втора од лево) почина од рак во 2021 (Фото: Гети)

„Сѐ досега не изгледаше исправно дека треба да го направиме тоа без неа. Сега се чувствуваме доволно силно емоционално“, изјави Черил.

Формирана во 2002 преку реално ТВ-шоу, „Грлс алауд“ постоеше само седум години, но останува најпродаваната британска женска група во овој век. Откако се распадна во 2009, групата одново се состави за турнеја во 2012/13, додека планираното обединување за 20-годишнината не се оствари поради болеста на Хардинг.

Којл најави дека на концертите би можел да биде искористен и дел од оригиналните вокали на Хардинг. Турнејата ќе почне на 18 мај во Даблин, а засега се планирани 15 датуми.