ЉУБОВНИ ПРИКАЗНИ НА МРАЗ И СНЕГ ВО ПЈОНГЧАНГ

Пјонгчанг, (ДПА)

Многу познати двојки кои се запознале и вљубиле преку спортот се поддржуваат еден со друг на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Германскиот нордиски скијач Фабијан Рисел и крос-кантри скијачката Сандра Рингвалд се среќни што за првпат заедно се натпреваруваат на Олимпијада. Тие не се сместени заедно, таа е во Олимпиското село, а тој блиску до локациите за натпреварување.

„Ќе се обидам да го гледам настапот на Сандра“, кажа Рисел.

Германските биатлонци Симон Шемп и Франциска Пројс се двојка речиси две години. Тие за нивната врска не зборуваат јавно, немаат заеднички интервјуа и за нив нема ништо во таблоидите. Сепак, тие постојано се мотивираат еден со друг, особено откако и двајцата доживеаја тешки моменти во кариерата.

„Симон навистина ме поддржува, бидејќи знае како е кога работите не одат баш најдобро. Добро е што е тука“, кажа Пројс.

Една од најпознатите двојки во зимските спортови се Оле Ејнер Бјерндален и Дарја Домрачева, кои стапија во брак во 2016 година и имаат ќерка Ксенија. Норвежанецот е еден од најуспешните олимпијци на сите времиња, но во Пјонгчанг дојде само за да ја поддржи својата сопруга, која е од Белорусија. Таа е трикратен олимписки шампион и национален херој. Овојпат, дури и големиот Бјерндален е во нејзина сенка.

„Тој е прекрасен татко и многу ме поддржува“, вели Домрачева.

Поради неа ја замени Норвешка со Белорусија. – Дарја Домрачева и Оле Ејнар Бјерндален

Германската лизгачка Клаудија Пекштајн вели дека Матијас Грос на нејзините натпревари присуствува и како партнер, но и како мотиватор.

„Потребен ми е Матијас да биде со мене и мило ми е што Германскиот олимписки комитет го акредитираше“, кажа најуспешната германска олимпијка.

И меѓу алпските скијачи има љубовни двојки. Американската скијачка ѕвезда Микаела Шифрин е во врска со Французинот Метју Фавр. Германецот Јоханес Хепфл е среќен што на Игрите може да биде заедно со неговата девојка Рамона Хофмајстер, која, исто така, е снобордер. Руските репрезентативци во карлинг Анастазија Бризгалова и Александер Крушелницки стапија во брак лани и не гледаат проблем што настапуваат заедно во мешани двојки.

Спротивно на нив, норвешката карлинг двојка Кристин Скаслиен и Магнус Недреготен признаа дека се шегуваат еден со друг додека играат, дури и дека биле на терапија за нивната врска.

„Можеме да имаме и голема кавга додека сме на мразот, што води до многу дискусии подоцна. Еднаш во таков случај Маркус дури играше на погрешна боја. Ние бевме црвени, а тој се збуни и мислеше дека сме жолти“, вели Скаслиен.