МАКЕДОНИЈА БЕЗ НЕСТОРОВСКИ НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ОТКАКО ГО ОПЕРИРАШЕ КОЛЕНОТО

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Македонската фудбалска репрезентација остана без еден од најискусните играчи за претстојното Европско првенство откако Илија Несторовски го оперираше коленото по повредата здобиена на тренинг на Удинезе минатата недела.

Несторовски потврди дека ќе го пропушти историскиот настап на Македонија, а Удинезе дека тој ќе се врати на терените дури на крајот на годината.

„За жал, не сум подготвен да станам и да се борам. Оваа повреда нема да ми дозволи да играм на Европското првенство, што ми беше голема желба. Но, ќе дадам сѐ од себе и ќе го победам овој предизвик за да се вратам посилен од порано“, напиша 31-годишниот Несторовски на Инстаграм.

Тој ги повреди предните вкрстени лигаменти во левото колено и вчера беше опериран во Рим.

„Операцијата беше успешна и Несторовски ќе се врати во Удине за неколку дена за да го почне процесот на рехабилитација“, соопшти клубот.

Несторовски има 46 настапи и десет голови за Македонија, но по мечот со Лихтенштајн во Скопје минатиот месец беше исфрлен од репрезентацијата поради недолично однесување и потоа го пропушти дуелот со Германија.