МЕСИ ДОБИЛ ПОНУДА ДА ИГРА ВО САУДИСКА АРАБИЈА ЗА 400 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ГОДИШНО

Ријад, (Ројтерс)
Main image Lionel Messi landed in Jeddah on Monday after being named a new ambassador for Saudi Tourism

Лео Меси е на пат да му се придружи на Кристијано Роналдо во Саудиска Арабија, откако добил и официјална понуда од тамошниот клуб Ал-Хилал, вредна околу 400 милиони долари годишно. Веќе е потврдено дека Меси ќе го напушти Пари Сен-Жермен на крајот на сезоната и Ал-Хилал е единствениот клуб засега кој излегол со конкретна понуда за него.

Како други можни дестинации на Меси се споменуваат враќањето во Барселона и американскиот клуб Интер Мајами.

ПСЖ го суспендираше Меси на две недели откако тој заминал службено во Саудиска Арабија без да го извести клубот. Меси е амбасадор на саудискиот туризам.

Кристијано Роналдо од јануари игра за Ал-Наср за годишна плата од 200 милиони евра, која важи за највисока во историјата на фудбалот.