ДЕТ МЕТАЛ БЕНДОТ ОД КИЧЕВО „ИНЕР ХЕЈТ“ ГО ОБЈАВИ СВОЈОТ ПРВ АЛБУМ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Дет метал бендот од Кичево, „Инер хејт“ (Inner Hate), деновиве го објави својот дебитантски албум насловен „Worthless Throne“, кој е достапен на дигиталните платформи.

„Инер хејт“ е релативно ново име на домашната метал сцена. Основана во 2017, кичевската четворка, предводена од пејачот и гитарист Горан Трајкоски, досега имаше објавено еден сингл, „Безгрешници“. Оваа песна е вклучена и на албумот. Тој пред неколку месеци беше најавен со спотот за песната „Vengeance Will Be Mine“.

Пред „Инер хејт“ се два големи настапи во Скопје: прво на фестивалот Востание во МКЦ на 15 декември, а во мај ќе гостува на концертот на финската метал група „Волфхарт“.

(Фото: Фејсбук)