ЏАСТИН ТИМБЕРЛЕЈК НАЈАВИ НОВ АЛБУМ ПОСВЕТЕН НА ЏЕСИКА БИЛ И НИВНИОТ СИН

Лос Анџелес, (АФП)

Поп-ѕвездата Џастин Тимберлејк вчера го објави својот прв албум по скоро пет години, најавувајќи повеќе лични композиции инспирирани од неговите дом и семејство.

Триесет и шестгодишниот пејач и актер вели дека „Човек од дивината“, неговиот петти соло студиски албум, ќе излезе на 2 февруари, два дена пред Супербоулот, најгледаниот телевизиски настан на годината во САД.

Тимберлејк го претстави албумот со кратко видео на социјалните мрежи, во кое вели:

„Овој албум е навистина инспириран од мојот син, жена ми, моето семејство, но повеќе од кој било друг мој албум, од каде потекнувам. И тоа е навистина лично”.

Тимберлејк, кој доби син во 2015 година со својата сопруга, актерката Џесика Бил, израснал во близина на Мемфис, Тенеси, еден од главните градови на блуз и соул музиката.

Тимберлејк, еден од најпродаваните музичари во 21. век, и како соло артист и со бендот „Енсинк“, стана славен со електронскиот поп-звук, пред да влезе во аренби музиката.

Но, тој последниве неколку години повеќе се фокусираше на глума, а не на музика, а последна улога му е како спасувач и надежен млад писател во „Вртелешка“ на Вуди Ален.