ЈУ ТУ ИМ ОДДАДЕ ПОЧИТ НА ЖРТВИТЕ НА БОМБАШКИОТ НАПАД ВО МАНЧЕСТЕР НА БЕСПЛАТНИОТ КОНЦЕРТ ВО ЛОНДОН

Лондон, (Ем-Ти-Ви)
Irish rock band U2, Bono, The Edge, Adam Clayton and Larry Mullen Jr, perform on stage in Trafalgar Square in central London on November 11, 2017 during the "MTV Presents Trafalgar Square" ahead of the MTV Europe Music Awards (EMAs) on November 12. / AFP PHOTO / Chris J Ratcliffe (Photo credit should read CHRIS J RATCLIFFE/AFP/Getty Images)

Ју Ту им оддаде почит на жртвите на терористичкиот напад во Манчестер, одржувајќи бесплатен концерт на Трафалгар сквер во Лондон, како најава за вечерашното доделување на Европските музички награди на Ем-Ти-Ви.

Тие го отворија специјалниот настан со хитот „Недела, крвава недела“, при што беа прочитани имињата на 23-те загинати во бомбашкиот напад, што се случи на концертот на поп-ѕвездата Аријана Гранде на 22 мај годинава.

Ем-Ти-Ви им овозможи на само 7.000 фанови да присуствуваат на овој концерт, што се одржа во чест на прогласувањето на ирскиот бенд за глобални икони.

Покрај Ју Ту, кои во 2009 година свиреа и пред Бранденбуршката порта во Берлин во рамките на Европските музички награди, едночасовен настап имаше и ди џеј ѕвездата Дејвид Гета, кој успеа да го претвори Трафалгар сквер во подиум за играње.