„ПРЛ ЏЕМ“ ГО НАЈАВИЈА ПРВИОТ АЛБУМ ПО ПЕТ ГОДИНИ

Сиетл, (НМЕ)

Иконите на гранџот „Прл џем“ потврдија дека имаат нов албум во најава.

Песната „Can’t Deny Me“ неочекувано беше објавена викендов и во прв момент беше достапна за даунлодирање само преку официјалниот фан-клуб на групата „Тен“, за потоа да биде објавена и на нивниот сајт.

Напишана од басистот Џеф Ејмент и пејачот Еди Ведер, песната е копродуцирана од долгогодишниот соработник на групата, Брендан О‘Брајан и снимена во Сиетл минатиот месец.

Ова ќе биде 11. студиски албум на „Прл џем“ и прв по пет години пауза.

„Прл џем“ оваа недела повторно тргнуваат на светска турнеја, која во јуни и јули ќе вклучи и неколку датуми во Европа.