„РИГОЛЕТО“ НА МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ СО СОЛИСТИ ОД ИТАЛИЈА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Италијанскиот баритон Алберто Гаѕале вечерва (20 часот) ќе настапи во насловната улога во операта „Риголето“ од Верди, на 47. Мајски оперски вечери во Националната опера и балет (НОБ). Гаѕале бележи блескава кариера со репертоар кој вклучува над 70 улоги, а настапува во миланска Скала, виенска „Штац“ опера, Арена ди Верона, како и во повеќето престижни оперски куќи низ Европа.

Режијата е на Нина Најденова од Бугарија, ќе диригира Алесандро Д’Агостини (Италија), а во улогата на Џилда ќе настапи сопранот со префинета вокална техника Линда Кампанела од Италија. Таа е редовен гостин на најпрестижните меѓународни оперски куќи и предава вокална техника и интерпретација на Вокалната академија во Торино.

Во улогата на Војводата од Мантова ќе настапи Ифрим Космин од Романија, Владимир Саздовски е Спарафучил, а Ирена Кавкалевска е Мадалена. Сценографијата е на Живојин Трајановиќ, а костимите на Марија Пупучевска.