СКОПЈЕ МУ ОДДАДЕ ПОЧИТ НА СВОЈОТ СОГРАЃАНИН АКИ РАХИМОВСКИ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Скопје денеска му оддаваше почит на Аки Рахимовски. На плоштад Македонија се слушаа песни од „Парни ваљак“, додека граѓаните, меѓу кои и претседателот Стево Пендаровски, се запишуваа во книгата на жалост и палеа свеќи. Настанот го организираше радио „Бубамара“.

Рахимовски е роден во 1955 во Ниш, пораснал во Скопје, а во почетокот на 1970-ите се преселил во Загреб. Беше еден од основачите на групата „Парни ваљак“ во 1975, со која сними 17 студиски албуми.

Тој ќе биде погребан утре во Загреб.

Фото: К. ПОПОВ