ЏОНАТАН ПРАЈС ЌЕ ГО ГЛУМИ ПРИНЦОТ ФИЛИП ВО ПОСЛЕДНИТЕ СЕЗОНИ НА „КРУНА“

Лондон, (Вараети)
Jonathan Pryce arrives at the Oscars on Sunday, Feb. 9, 2020, at the Dolby Theatre in Los Angeles. (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)

Легендарниот британски актер Џонатан Прајс ќе го глуми сопругот на британската кралица Елизабета Втора, принцот Филип, во петтата и шестата сезона на ТВ-серијата „Круна“.

Прајс ќе ја наследи улогата од колегата од „Игра на тронови“, Тобајас Мензис, кој го играше принцот во третата и четвртата сезона. Прајс ќе ѝ биде партнер на Имелда Стонтон, која ќе ја игра Елизабета Втора во последните две сезони. Лесли Манвил пак, доаѓа на местото на Хелена Бонам Картер како принцезата Маргарет.

Петтата и шестата сезона ќе се фокусираат на животот на британското кралско семејство во раните 2000-те.