„ИГРА НА ТРОНОВИ“ СО 22 НОМИНАЦИИ ЗА ЕМИ НАГРАДИТЕ

Лос Анџелес, (Гардијан)

„Игра на тронови“ ја предводи годинашната трка за Еми наградите, откако доби дури 22 номинации.

Седмата сезона, која беше емитувана лани, конкурира за најдобра драмска серија, а од големата актерска екипа се номинирани Питер Динклиџ, Лена Хиди, Дајана Риг и Николај Костер-Валдау.

Следни на листата се „Западен свет“ и „Сабота вечер во живо“, кои добија по 21 номинација.

„Западен свет“ ќе ѝ биде конкуренција на „Игра на тронови“ за најдобра драма, а номинирани се и актерите Ед Харис, Еван Рејчел Вуд, Џефри Рајт, Тенди Њутон и Џими Симпсон.

Стриминг платформата „Нетфликс“ има вкупно 112 номинации, следена од Ејч-Би-О со 108. Најголем адут на „Нетфликс“ е „Почудни нешта“ со 12 номинации, од кои и за најдобра драма.

Големи очекувања имаат и „Приказна на слугинката“ со 20 и „Атланта“ со 16 номинации.