УЖИВАМ ВО СТАРЕЕЊЕТО, ВЕЛИ КЛИНТ ИСТВУД ОТКАКО НАПОЛНИ 90 ГОДИНИ

Лос Анџелес, (Мирор)

Клинт Иствуд порача дека не планира да се пензионира иако вчера наполни 90 години.

Актерот и режисер кој се прослави во шпагети вестерни пред да стане икона на Холивуд вели дека постојано бара нов предизвик. Неговото последно, 41. режисерско остварување, „Ричард Џуел“, излезе лани и доби една номинација за Оскар.

Иствуд прво се прослави во шпагети вестерните на Серџо Леоне (Фото: Гети)

„Стареењето може да биде забавно ако се опуштиш и уживаш. Кога си млад, многу си безгрижен. Потоа стануваш конзервативен, а потоа повторно безгрижен. Како што стануваш постар, не се плашиш од сомнежи. Сакам и натаму да напредувам во мојот живот, дури и на оваа возраст. Не сакам да стојам во место или да се навраќам наназад. Затоа уживам во стареењето“, вели Иствуд.

По два брака, од 2014 е во врска со 34 години помладата Кристина Сандера (Фото; АП)

Во текот на кариерата која се протегна низ осум децении (на филм дебитирал во 1955 година), Иствуд заработил речиси 400 милиони долари и освои четири оскари. Животот му го обележаа и два брака и неброени љубовни врски, од кои доби осум деца, а во последните шест години е во врска со 34 години помладата Кристина Сандера.

„Уживав во моето патување на сцената и планирам да уживам додека трае. Јас сум едно среќно копиле“, вели Иствуд.