СУПЕР ШТО ЌЕ ДОБИЈАМ НОВ НАКИТ – ЕМА ТОМПСОН ЈА ДОБИ ТИТУЛАТА ДАМА ОД БАКИНГАМСКАТА ПАЛАТА

Лондон, (Дејли мејл)

Британската актерка Ема Томпсон на свеченост во Бакингамската палата ја доби титулата дама, која ја доделува кралицата Елизабета Втора.

Педесет и деветгодишната Томпсон изгледаше опуштена на високата свеченост и се шегуваше со принцот Вилијам, кој ѝ го врачи орденот.

Од Бакингамската палата претходно соопштија дека Томпсон, единствената жена која има добиено Оскар за најдобра актерка и за сценарио, е една од најславните британски актерки, со најразлични актерски креации зад себе.

Во едно интервју пред неколку месеци, оскаровката се пошегува дека го прима ова признание бидејќи сакала нов накит.