ЕДЕН МЕСЕЦ ОД ПРВИОТ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС, МАКЕДОНИЈА ЈА НАДМИНА БРОЈКАТА ОД 200 ЗАРАЗЕНИ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Македонија денеска ја надмина бројката од 200 заразени со коронавирус, точно еден месец откако во земјата беше потврден прв случај.

  • Во последните 24 часа, во Македонија има 24 нови случаи на коронавирус, пет помалку во однос на вчера.
  • Меѓу новозаразените е и едно лице од Тетово, што е прв случај на коронавирус во овој град.
  • Прв позитивен тест во Македонија беше потврден на 26 февруари и оттогаш бројката заразени порасна на 201.
  • Први рестриктивни мерки во земјата беа воведени на 10 март, кога беше донесена одлука за затворање на сите образовни институции.
  • Досега три лица починаа од КОВИД-19, а исто толку и се излекувани.
  • Најмногу заразени има во Скопје – 123, па следуваат Дебар (43), Куманово (15), Штип (8), Велес (3), Охрид (3), Кавадарци (2), Прилеп (2), Гостивар (1) и Тетово (1).
  • Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека завршува карантинот во Дебар, што беше воведен пред две недели.
  • На светско ниво, денеска беше надмината бројката од 500.000 заразени, додека над 23.000 луѓе починале.