ЃОКОВИЌ ГО ИЗРАМНИ РЕКОРДОТ НА ШТЕФИ ГРАФ СО 377 НЕДЕЛИ КАКО СВЕТСКИ РЕКЕТ БРОЈ ЕДЕН

Белград, (Н1)
MELBOURNE, AUSTRALIA - JANUARY 30: Novak Djokovic of Serbia poses with the Norman Brookes Challenge Cup after winning the 2023 Australian Open, on January 30, 2023 in Melbourne, Australia. (Photo by Kelly Defina/Getty Images)

Новак Ѓоковиќ ја почна 377. недела како светски рекет број еден, со што го израмни рекордот на Штефи Граф. Веќе од следниот понеделник, Ѓоковиќ ќе биде апсолутниот рекордер во историјата на тенисот.

Ѓоковиќ првпат се искачи на првото место на АТП-листата на 4 јули 2011 и таму се врати по седми пат откако неодамна славеше на Отвореното првенство на Австралија, кога израмни уште еден рекорд – во бројот на освоени гренд слем титули (22).

На третото место на вечната листа е Мартина Навратилова со 322 недели како светски рекет број еден, па следуваат Серена Вилијамс (319) и Роже Федерер (310).

(Фото: Гети)