МАКЕДОНИЈА СО НОВ ДНЕВЕН РЕКОРД ГО НАДМИНА ПРАГОТ ОД 20.000 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУС

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Со денешната нова рекордна бројка на нови случаи на коронавирус, Македонија ја надмина границата од 20.000 заразени од почетокот на епидемијата.

  • Македонија стана 86. земја со повеќе од 20.000 случаи на коронавирус, вкупно 20.163.
  • Бројката од 10.000 случаи беше достигната на 26 јули.
  • Денешните 386 новозаразени претставуваат нов рекорд, откако вчера имаше 364.
  • Скопје повторно има убедливо најмногу нови случаи на зараза – 178, следено од Струмица со 44 и Прилеп со 20.
  • Во последните 24 часа починале шест лица од ковид-19, вкупно 781 досега.
  • Бројот на активни случаи порасна на 3.373.