ПРЕТСТАВАТА „УЖЕГНАТОСТ“ НА МИЛЧИН ПРЕМИЕРНО ВО ДЕТСКИ ТЕАТАРСКИ ЦЕНТАР

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Вечерва во 21 часот, во Детскиот театарски центар во Старата скопска чаршија, премиерно ќе се изведе претставата „Ужегнатост“ во режија на Владимир Милчин.

Претставата е работена по текст на чешкиот автор Иван Вискочил, во продукција на „Артопија – Скопје“, кои беа продуценти и на претставите „Да го поздравиш и да ми го бациш“ и „Експеримент“.

„Овој проект е суптилна критика на потчинетоста на одредена група ‘привилегирани’ луѓе (службеници), чии неспособност, безгласност и понизност служат како алатка за манипулација на обичниот народ, од страна на ‘големите’ политички величини. Во оваа претстава публиката ќе го препознае нашето време“, велат од „Артопија“.

Играат: Симона Спировска-Костовска, Наташа Петровиќ, Тамара Ристоска, Ненад Митевски, Бојан Кирковски и Мартин Јорданоски. Сценографијата е на Крсте С. Џидров, а костимите на Марија Пупучевска и на Бранкица Јордановска.

Билетите чинат по 300 денари, се продаваат и преку продажната мрежа на „мк тикетс“, а репризата е утре во 21 часот.