САН ФРАНЦИСКО И ЛОС АНЏЕЛЕС СЕГА СЕ МЕЃУ НАЈЗАГАДЕНИТЕ ГРАДОВИ НА СВЕТОТ ПОРАДИ ПОЖАРИТЕ

Лос Анџелес, (Гардијан)

Четири големи градови на американскиот западен брег моментално се наоѓаат меѓу десетте градови со најлош квалитет на воздухот на светот, откако масивните пожари го прекрија целиот регион во чад.

Портланд и Сиетл ги држат првите две места, додека Сан Франциско и Лос Анџелес се на четвртото, односно шестото место и поради пожарите во САД, кинеските градови целосно испаднаа од десетте најзагадени. Чадот од пожарите во сојузните држави Калифорнија, Орегон и Вашингтон стигна сѐ до Хаваи на запад и до Мичиген на исток.

Големи делови на Калифорнија речиси еден месец живеат во нездраво ниво на аерозагадување. Сезоната на пожари оваа година почна порано, во средина на август и повеќето од нив сѐ уште се активни, па пепелта веќе со недели паѓа врз Оукленд, Сан Франциско, Сакраменто, Лос Анџелес и Сан Диего. Локалните власти ги предупредуваат жителите да избегнуваат надворешни физички активности.