ВО МАКЕДОНИЈА 20 НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС, НА СВЕТОТ НАД ЧЕТИРИ МИЛИОНИ ЗАРАЗЕНИ ДОСЕГА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Во Македонија се потврдени уште 20 случаи на коронавирус, додека на светско ниво беше надмината бројката од четири милиони заразени.

  • Во последните 24 часа се направени 275 тестирања и 20 биле со позитивен резултат.
  • Во Скопје има 12 новозаразени, а останатите се во Прилеп (три), Тетово (два), Куманово, Битола и Гостивар (по еден).
  • Од почетокот на кризата, во земјата се регистрирани 1.642 случаи на коронавирус, од кои 415 се активни, а 91 лице почина.
  • Досега оздравеле 1.136 носители на вирусот, што е 24 повеќе во однос на вчера.
  • Повеќе од четири милиони случаи на коронавирус досега се потврдени низ светот, објави универзитетот Џонс Хопкинс, но се верува дека бројката е далеку поголема.
  • Експертите предупредуваат дека е можен втор бран на зараза додека голем број држави почнуваат да ги олабавуваат рестриктивните мерки.
  • Министерството за здравство вчера објави дека тие и натаму остануваат на сила во Македонија.