ВО МАКЕДОНИЈА ИМА ЧЕТИРИ НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС, ВКУПНО 13

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Во Македонија има четири нови случаи на коронавирус, со што вкупната бројка се зголеми на 13, од кои првата пациентка сега има негативен тест и ќе биде пуштена на домашно лекување.

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека овие четири случаи се поврзани со брачната двојка од Дебар, која имаше позитивен тест на 6 март, по враќањето од Италија.

Од досега заразените, влошена е состојбата единствено на првата пациентка од Дебар, кажа Филипче. Владата денеска донесе одлука да прогласи кризна состојба во општините Дебар и Центар Жупа, каде што движењето ќе биде ограничено.

Откако вчера беше ограничено работното време на кафулињата и рестораните до 18 часот, Владата денеска донесе уште една мерка и забрани влез на сите странци кои доаѓаат од земјите со висок ризик од зараза. На оваа листа се наоѓаат Кина, Јужна Кореја, Иран, Италија, Германија и Шпанија.