ЗА ТРИ НЕДЕЛИ, НАД 3.000 НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС ВО ЗЕМЈАТА

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Бројката заразени со коронавирус во Македонија се зголеми за 3.000 во изминатите три недели, колку што имаше вкупно во првите три месеци од епидемијата.

  • Ковид-19 однесе уште девет животи: седум пациенти од Скопје и по еден од Тетово и Струга.
  • Од оваа болест досега починаа 286 луѓе, во што Македонија е црн рекордер во регионот, надминувајќи ја дури и Србија (270).
  • Во изминатите 24 часа се потврдени уште 176 случаи на коронавирус и тоа од само 870 тестирања.
  • Позитивни тестови се регистрирани во 18 градови, најмногу во Скопје – 61.
  • Македонија ја надмина бројката од 6.000 заразени од почетокот на кризата и сега е на 6.080, а пред само три недели таа изнесуваше 3.025.
  • Досега оздравеле 2.315 лица, додека бројката активни случаи порасна на 3.479.