ДОКУМЕНТАРЦИ ЗА СЛАВНИ ГИТАРИСТИ ВО ФОКУСОТ НА ПЕТТОТО ИЗДАНИЕ НА СКОПЈЕ СИНЕМА СИТИ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Легендарни гитаристи ќе бидат во фокусот на петтото издание на фестивалот на музички документарни филмови Скопје синема сити, што се отвора вечерва.

Првиот настан, сепак, не е проекција, туку изложба. Насловена „Патешествие“, на неа ќе биде претставен дел од богатата колекција плакати и постери на Влатко Стефановски, како еден поинаков осврт на неговата кариера, видена низ одржаните концерти и настапи.

Изложбата ќе се одржи во Музеј на Град Скопје, со почеток во 20 часот, додека филмовите ќе се прикажуваат во Кинотеката.

Филмскиот дел се отвора утре со „Кит Ричардс: Под влијание“, портрет на легендарниот гитарист на „Ролинг стоунс“. На фестивалот ќе бидат прикажани и документарни филмови за Роберт Џонсон, Ерик Клептон, Ник Дрејк, Марк Рибо, „Мадредеуш“, „Ју-Ту“, „Квин“ и за германската краутрок сцена.