КОЛКУ НАУЧИВМЕ ОД ЅВЕЗДИТЕ И ЕВЕ СТОИМЕ РАМО ДО РАМО – ЕКИПАТА НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ НА ОСКАРОВСКИ РУЧЕК ВО ХОЛИВУД

Скопје, (СМАРТ.СДК.МК)

Екипата на македонскиот документарец „Медена земја“ вчера во театарот Долби Лос Анџелес се дружеше со холивудските ѕвезди на традиционалниот ручек кој Академијата за филмска уметност и наука го организра во чест на номинираните за Оскарите.

Македонската екипа со Робертде Ниро (Фото:Фејсбук)

Режисерите Тамара Котевска и Љубо Стефанов, заедно со кинематограферите Самир Љума и Фејми Даут и продуцентот Атанас Георгиев се фотографираа со легендарните Роберт де Ниро и Ал Пачино, со ѕвездите Леонардо Дикаприо, Бред Пит и режисерот Квентин Тарантино.

Тамара Котевска до Леонардо Дикаприо и Грета Гервиг (Фото: Фејсбук)

„Колку многу научивме за снимањето филмови од овие ветерани, и еве сме денес, рамо до рамо стоиме до нив, и сфаќаме што е тоа што ги прави бесмртни легенди: тие се обични смртници кои се родени како сонувачи и ќе умрат како сонувачи. Честа е на сите нам“, напиша Котевска на Фејбсук.

Македонската екипа со Бред Пит (Фото: Фејсбук)

„Медена земја“ е номиниран во две катогории на Оскарите: за најдобар странски филм и најдобар документарец. Доделувањето на 92. Оскари е на 10 февруари вo Холивуд.

Тамара Котевска со Ал Пачино (Фото: Фејсбук)
Стефанов и Котевска со режисерот Квентин Тарантино (Фото: Фејсбук)