ТАРАНТИНО НЕМА ДА ГО СНИМА „ФИЛМСКИ КРИТИЧАР“ КАКО НЕГОВ ПОСЛЕДЕН ФИЛМ

Лос Анџелес, (Дедлајн)

Квентин Тарантино наводно се откажал од плановите да го снима филмот „Филмски критичар“, што требаше да биде неговиот десетти и последен филм во кариерата. Извор близок на Тарантино му го потврдил ова на сајтот „Дедлајн“, велејќи дека режисерот едноставно се премислил и дека ќе се врати на почеток за да размисли што ќе му биде последен филм.

Тарантино (61) долго време кажува дека десеттиот филм ќе му биде и последен, при што двата дела на „Убиј го Бил“ ги смета за еден филм.

Според најавите, „Филмски критичар“ требаше да се случува во Лос Анџелес во 1977 и да следи критичар кој пишува за измислено списание. Тарантино кажа дека ликот е заснован врз вистинска личност. Се шпекулираше дека во филмот ќе глуми Бред Пит.

Продукцијата на филмот веќе беше одложена откако Тарантино решил да го преработи сценариото.

(Фото: Гети)