ВТОРИОТ ДЕЛ НА „СОЦИЈАЛНА МРЕЖА“ ЌЕ БИДЕ ЗА УЛОГАТА НА ФЕЈСБУК ВО УПАДОТ ВО АМЕРИКАНСКИОТ КОНГРЕС

Лос Анџелес, (Индипендент)

Арон Соркин ќе пишува продолжение на „Социјална мрежа“, за кој доби Оскар за најдобро сценарио. Како што е најавено, во новиот филм ќе се истражува улогата на Фејсбук во упадот на американскиот Конгрес на 6 јануари 2021.

„Јас сметам дека Фејсбук е виновен за 6 јануари. Фејсбук, меѓу другото, го подесуваше својот алгоритам за да го промовира материјалот што најмногу предизвикува поделба“, рече Соркин во подкаст.

На прашањето како ќе се справи со врската помеѓу оваа платформа и немирите во кои приврзаниците на Доналд Трамп упаднаа во зградата на Конгресот, Соркин одговори:

„Ќе треба да купите билет за во кино“, рече тој.

„Социјална мрежа“ во режија на Дејвид Финчер излезе во 2010 и го следеше создавањето на Фејсбук. Во главните улоги беа Џеси Ајзенберг како Марк Закерберг, Ендрју Гарфилд како кокреаторот на Фејсбук Едуардо Саверин и Џастин Тимберлејк како креаторот на Напстер. Филмот постигна голем успех, заработи над 224 милиони долари низ светот и доби три оскари.

Фото: Гети