МЕСТО ДА ЈА СЛАВИ ИСТОРИСКАТА НБА ТИТУЛА СО ЦЕЛИОТ ДЕНВЕР, НА ЈОКИЌ МУ СЕ ПОВАЖНИ ТРКИ СО КОЊИ ВО РОДНИОТ СОМБОР

Денвер, (АП)
Denver Nuggets center Nikola Jokic, center, celebrates with his daughter after the team won the NBA Championship with a victory over the Miami Heat in Game 5 of basketball's NBA Finals, Monday, June 12, 2023, in Denver. (AP Photo/David Zalubowski)

Денвер нагетс за првпат во својата историја стана НБА шампион откако во финалето на плеј-офот го совлада Мајами хит со вкупни 4:1. Како и во регуларниот дел на сезоната, и во плеј-офот брилијираше српскиот центар Никола Јокиќ, кој урна низа рекорди на патот до драгоцениот трофеј и заслужено беше прогласен за МВП на финалето.

Додека популарниот Џокер беше незапирлив на теренот, најгласна поддршка од трибините му беа браќата Страхиња и Немања, сопругата Наталија и ќеркичката Огњена. Никола и Наталија, која исто така е од Сомбор, се запознале во 2013, а се венчаа во 2020.

Јокиќ беше прогласен и за МВП на финалето (Фото: Ју-Ес-Еј тудеј)

„Не само ќерката, и сопругата беше со мене од првиот ден. Тука е и брат ми, кој живее со мене. Всушност, сите живеевме заедно во еден момент и тоа беше циркус. Но, сите тие се дел од мојот живот и без нив сигурно не би бил тука“, изјави 28-годишниот Јокиќ.

Јокиќ е голем вљубеник во коњите (Фото: Старспорт)

И место да ја слави историската титула со целиот Денвер, Јокиќ планира уште овој викенд да се врати во Србија и родниот Сомбор.

„Парадата во Денвер е в четврток? А, не, морам да одам дома“, кажа Јокиќ по мечот.

Покрај кошарката, Јокиќ е голем вљубеник во коњите, а неговиот татко е претседател на коњичкиот клуб „Војвоѓанин“. Викендов на хиподромот во Сомбор се одржуваат трки со коњи, а најдобрите во државата потоа се борат за Пехарот на град Сомбор.

Јокиќ стигна во САД преку белградскиот клуб Мега визура, каде што и ја почна професионалната кариера. Тој имаше скромен влез во НБА лигата откако Денвер го избра како 41. пик на драфтот во 2014, а потоа се закити со три МВП трофеи.