АВСТРИСКОТО ТРИО „ИНТЕРЗОНЕ“ И ДИ АЛЕКСАНДЕР ВО МОБ, ОРЛАНДО ЏУЛИС НА ПОЛНОЌ ВО МКЦ

Скопје, (СМАРТ.СДК.МК)

Австрискиот бенд „Марио Ром’с Интерзоне“ ќе ја отвори втората вечер на Скопскиот џез фестивал (СЏФ), вечерва во 20 часот во Македонската опера и балет (МОБ). По нив е Ди Александер, една од најдобрите џез-пејачки во светот, а на полноќ во Дансинг салата во Младинскиот културен центар е закажан концертот на нигерискиот музичар Орландо Џулиус со британскиот бенд „Хелиосентрикс“.

Триото од Австрија го сочинуваат Марио Ром, Лукас Кранцелбиндер и Херберт Пиркер, а се најавуваат како група со невообичаена инструментација (труба, бас и тапани) која се покажа способна виртуозноста и хуморот да ги преточи во една забавна целина, оставајќи впечаток дека се четири, пет или повеќе музичари.

Ди Александер е една од најталентираните и најпочитуваните вокалистки од Чикаго и истовремено вистински бисер во не многу долгата листа на денес најдобрите џез-пејачки во светот. Нејзините таленти се протегаат на секој музички жанр, но сепак, срцето и душата на Александер во најчиста форма се отсликуваат во џез музиката.

Малубројни се музичарите кои што биле позначајни од Орландо Џулиус за инвентивноста, развојот и популаризацијата на афро-поп музиката, велат од СЏФ. Почнувајќи во 1960-те, Џулиус ги соединуваше традиционалните африкански звуци и ритми со оние на американскиот поп, соул и ритам и блуз. Покрај настапите и снимањата во својата родна Нигерија, многу години помина во САД, а неговиот албум од 1966 „Супер Афро Соул” од него направи национална ѕвезда во Нигерија и влијателен музичар дури и во САД.