КВАРТЕТОТ НА ГРУЈОВСКИ И „ФИРС“ СО КОНЦЕРТИ НА ГОДИШНАТА ЗАБАВА НА СКОПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Вечерва од 21 часот, во Клубот МКЦ ќе се одржи традиционалната годишна забава на Скопскиот џез фестивал, со промоција на календарите за 2019 и со настапи на квартетот на Џоле Грујовски и на бендот „Фирс“.

Квартетот го сочинуваат Џоле Грујовски (гитара), Филип Димишковски (клавијатури), Оливер Јосифовски на бас и Александар Ванчовски на тапани.

Грујовски е џез гитарист, композитор, продуцент и аранжер. Дипломирал класична гитара во Софија, а во својата богата кариера соработувал со Џијан Емин, „Проект Жлуст“, Бодан Арсовски, Симон Киселички и браќата Тавитјан. Минатата година го објави својот прв албум „Рефлексии“, кој влезе во листата на 30 најдобри регионални џез-албуми за 2018 на сајтот trecisvijet.com.

„Фирс“ е група на млада генерација македонски музичари Горјан Стојменовски (гитара), Виктор Филиповски (тапани и перкусии), Марко Василевски (контрабас), Борислав Веселинов (алт саксофон) и Сенад Усеин (труба).