„СИТЕ МОИ СЛИКИ“ Е ВАША ХИМНА, РЕЧЕ РУЖИЦА ОД „АРЕА“ НА ОДЛИЧНИОТ КОНЦЕРТ ВО СКОПЈЕ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

По 14 години, гостиварската рок-група „Ареа“ сношти (19 април) одржа акустичен концрет во Филхармонијата, и докажаа колку се добар и квалитетен бенд.

Ни акустичноста на атмосферата не ја намали енергијата на Ружица Милошевска- Брчиоска, која е фронтмен на бендот во изминативе 33 години. Нејзината среќа се пренесе и на публиката, и на музичарите во текот на целиот концерт. Гитаристот Ивица Брчиоски, нејзиниот сопруг и коавтор на повеќето хитови аплаудираше по речиси секоја песна, за публиката која верно го следи бендот долги години.

Гитаристот Ивица Брчиоски, автор на повеќето хитови аплаудираше по речиси секоја песна, за публиката која верно го следи бендот долги години (Фото: К. Попов)

Неверојатен е податокот дека песните како „Нешто недостасува“, „Колку ми значиш“, „Јас сум ти пријател“, „Дозволи ми“ се стари 22 години. Од една страна звучат свежо како да се вчера напишани, а од друга се вистински рокенрол евергрини. „Ареа“ во овие 33 години во некои периоди интензивно работеше, го намалуваше интензитетот на настапи и на медиумска присутност, но секогаш имаа нови авторски песни и ја задржаа верната публика.

„Човек е богат ако има пријатели како вас, нашата публика. Вашиот глас кој го слушам на концертов и вели: ‘Пеј, пеј’. Вие нѐ прегрнавте со вашето пеење. Песната ‘Љубов е’  раскажува за љубовта која не е поврзана со блискоста или со далечината. Ако некого вистински љубите, тој е во вашето срце“, кажуваше Ружица Милошеска- Брчиоска меѓу песните. Концертот го збогати и гласот на ќерка ѝ Елена Брчиоска како придружен вокал и женскиот гудачки квартет кој до најголем израз дојде на бисот.

Елена Брчиоска, ќерката на Ружица и на Ивица успешно ги пее придружните вокали во бендот (Фото: К.Попов)

„Ова песна како да ја заборавивме. Ова е ваша химна“, рече пејачката на бендот за песната „Сите мои слики“ кога веќе целата публика беше на нозе.

Песната „Фреквенција на љубовта“ е најдобар опис на концертот. „Ареа“ ќе одржат и втор концерт вечерва (20 април) на истото место, во организација на „Фреш јунион“.

М. ЏАРОВСКА