АВТОРОТ НА „ИГРА НА ЛИГНИ“ ПОТВРДИ ДЕКА РАБОТИ НА ВТОРАТА СЕЗОНА

Сеул, (АП)

Авторот на јужнокорејската сензација „Игра на лигни“ објави дека работи на втората сезона на серијата.

„Имаше многу притисок, многу барања и многу љубов, па не ни оставивте избор“, кажа режисерот и сценарист Хванг Донг-хјук.

Сместена во модерно време во Јужна Кореја, „Игра на лигни“ следи група од 456 луѓе кои се поканети да учествуваат во смртоносни детски игри на тајна локација, а победникот освојува награда од 45,6 милијарди вони (38,7 милиони долари).

Серијата се покажа огромен хит и „Нетфликс“ минатиот месец кажа дека била гледана во рекордни 142 милиони домаќинства и била најстримувана содржина во 94 држави.

„Можам да ви ветам едно: главниот лик Ги-хун ќе се врати и ќе направи нешто за светот. Моментално сме во процесот на планирање и прерано е да се каже како ќе се одвива втората сезона“, изјави Хванг.