ЅВЕЗДИТЕ НА „ИГРА НА ТРОНОВИ“ КИТ ХАРИНГТОН И РОУЗ ЛЕСЛИ СЕ ВЕНЧАА ВО ШКОТСКИ ЗАМОК

Абердин, (Пипл)

Ѕвездите на „Игра на тронови“, Кит Харингтон и Роуз Лесли, се венчаа денеска на романтична церемонија во семејниот, 900 години стар замок на невестата во Шкотска, во присуство на дел од актерската екипа од серијата.

Роуз Лесли дојде на свадбата во придружба на својот татко

Лесли беше придружувана од својот татко кога пристигна во црквата во градот Кирктон оф Рејни, Абердиншир, носејќи бела венчаница и цветен венец на главата. Харингтон, кој дојде порано денеска, беше формално облечен за оваа прилика, во црно палто, крем елек и панталони со риги.

Софи Тарнер и Мејзи Вилијамс

„Ова е апсолутно прекрасен ден за сите нас и за градот. Сè што е употребено на свадбата е локално“, изјави локалниот советник.

Меѓу гостите на свадбата беа видени и колегите на младоженците, Емилија Кларк, Питер Динклиџ, Мејзи Вилијамс и Софи Тарнер.

Питер Динклиџ и Емилија Кларк (Фото: Гети)

Триесет и едногодишните Лесли и Харингтон се запознаа во 2012 година, на снимањето на серијата, кадешто ги играа(т) Џон Сноу и Игрит. Тие се свршија минатиот септември, што го објавија преку оглас во весникот „Тајмс“.