„ФЕРАРИ“ ОД 1962 СЕ ПРОДАДЕ ЗА РЕЧИСИ 52 МИЛИОНИ ДОЛАРИ И СТАНА ВТОР НАЈСКАП АВТОМОБИЛ НА СИТЕ ВРЕМИЊА

Њујорк, (Дојче веле)
(FILES) A 1962 Ferrari 250 GTO, the most valuable car ever offered at auction, is displayed during a preview at Sotheby’s in New York on November 2, 2023. A $120 million Picasso, a $40 million Monet and even a $60 million Ferrari: New York's major auction houses are looking to move billions of dollars' worth of art -- and a very special car -- on a crisis-proof market this season. Against a backdrop of wars in Ukraine and Gaza, as well as worldwide inflation, the two titans of the sector -- Sotheby's and Christie's -- will be moving a host of big-ticket lots, though they may still have a hard time topping last year, when total sales hit a record $16 billion. (Photo by ANGELA WEISS / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY MENTION OF THE ARTIST UPON PUBLICATION - TO ILLUSTRATE THE EVENT AS SPECIFIED IN THE CAPTION

Модел на „ферари“ од 1962 година стана вториот најскап автомобил на сите времиња кој се продал на аукција, достигнувајќи цена од 51.705.000 долари. „Ферари 250 ГТО“ првично бил тркачки болид, за потоа да биде пренаменет за друмско возење. Во изминатите 38 години бил во сопственост на американски колекционер.

Од „Сотбис“ кажаа дека на аукцијата во Њујорк очекувале цена од околу 60 милиони долари. Името на купувачот не беше објавено.

„Овој автомобил е толку славна тркачка машина што се квалификува за дефиницијата за легенда. Неговите дуели со ‘форд ГТ40‘ на Ле Ман станаа легендарни и објаснуваат зошто автомобилот и натаму ужива вака висока цена во САД и Европа“, изјавија од „Сотбис“.

Најскапиот автомобил во историјата останува „мерцедес 300 СЛР уленхаут“ од 1955, кој лани се продаде на аукција за 144 милиони долари.

(Фото: АФП)