ХАРИ И МЕГАН ОДВОЕНИ ОД КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО ВО МУЗЕИТЕ „МАДАМ ТИСО“

Лондон, (Би-Би-Си)

Музејот „Мадам Тисо“ објави дека ги преместил восочните фигури на принцот Хари и на неговата сопруга Меган Маркл од просторите каде е претставено британското кралско семејство на чело со кралицата Елизабета Втора.

Потегот следи по најавата на војводата и војвотката од Сасекс дека ќе се повлечат од кралските должности и дека сакаат да бидат финансиски независни. Бакингамската палата објави дека е изненадена од нивната одлука, но дека ќе работат заедно за да најдат соодветно решение.

Новиот изглед на кралската просторија (Фото: ПА)

Музејот во Лондон соопшти дека го прави преместувањето „за да ја рефлектира нивната нова прогресивна улога во рамките на кралската палата“. Одлуката ќе ја следи и огранокот во Њујорк, но Хари и Меган таму ќе бидат преместени не во собата „Светски лидери“, каде што се Абрахам Линколн и папата, ниту во „Значајни Канаѓани“, туку во собата „Забава од А-листа“, па ќе бидат покрај Бред Пит и Морган Фримен.