ДРЕГ КРАЛИЦИ И ГЕЈШИ ЗА СТАРТ НА 10. МОДЕН ВИКЕНД ВО СКОПЈЕ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Jубилејната 20. сезона на 10. Моден викенд Скопје почна синоќа во Музеј на Град Скопје со ревиите на Ирина Тошева и Кренаре Ругова од Косово.

Фото: Ѓ. Личовски

Тошева ја претстави новата зимска колеција „РЕМ“ преку која ги истражува ликовното творештво и надреализмот како појдовна инспирација. Креациите се изработени од еколошки материјали како банана и пченка, кои се алтернатива на памукот. Во соработка со повеќе шминкери, нејзините модел(к)и наликуваа на дрег кралици и гејши. Ревијата доби поддршка од Министерството за култура како проект од национален интерес во културата за 2019.

Фото: Ѓ. Личовски

Модната визија на Ругова за есен-зима 2019/2020 е нослива гардероба од природен текстил и со унифицирани геометриски форми, а по неа следеше ревијата на брендот за луксузен накит „Сигма“.

Фото: Ѓ. Личовски

Вечерта заврши со перформансот „+7 hours“, во реализација на платформата за концептуален дизајн „Иван Асен 22“ од Софија, под водство на кураторот Нели Митева. Беа претставени екстравагантни креации, заеднички создадени од девет модни дизајнери од Бугарија и четири студенти по моден дизајн од Јапонија.

Фото: Ѓ. Личовски

Мотото на 10. Моден викенд е „Десет години заедно – приказната продолжува“, а трае до утре.

Фото: Ѓ. Личовски
Фото: Ѓ. Личовски
Фото: Ѓ. Личовски