ФУСТАНИ КОИ ОД МОДНИТЕ ПИСТИ СЕ ПРЕСЕЛИЛЕ НА ЦРВЕНИОТ КИЛИМ ЗА ОСКАРИТЕ

Лос Анџелес, (Вог)

Филмските ѕвезди сѐ почесто бараат од светските дизајнери и стилисти да им креираат уникатни парчиња облека и накит за црвен килим, но понекогаш се случува креациите да бидат преземени од модните писти.

Хали Бери во креација на „Ели Сааб“ во 2003 година

Пред неделното свечено доделување на најзначајните филмски награди, Оскари, „Вог“ објави листа на фустани и смокинзи кои дебитирале на модните писти, пред да ги носат ѕведите на црвениот килим.

Гвинет Полтроу во „Александар Меквин“ во 2002 година
Тилда Свинтон во „Ленвин“ во 2008 година
Никол Кидман во „Диор“ во 1997 година
Џулијан Мур во „Ив Сен Лоран“ во 2003 година
Џенифер Лоренс во „Диор“ во 2003 година
Наоми Вотс во „Армани привe“ во 2016 година