ЗЛАТНИОТ ГЛОБУС НА МЕРИЛИН МОНРО СЕ ПРОДАДЕ ЗА 250.000 ДОЛАРИ И СРУШИ СВЕТСКИ РЕКОРД

Лос Анџелес, (Скај)

Статуетката Златен глобус што Мерилин Монро ја доби во 1961 година се продаде за рекордни 250.000 долари во Калифорнија.

Наградата која ја доделува Холивудската асоцијација на странски новинари Монро ја доби во категоријата омилена актерка и таа сега влезе во историјата како најскапо продаден Златен глобус на аукција.

Возилото на Монро, „Форд тандербирд“ со две седишта од 1956 година, кое го возела на нејзината трета свадба со Артур Милер, се продаде за 490.000 долари.

„Овој автомобил не е само дел од автомобилската историја, туку носи со себе и аура на гламур, романса и трагедија на една вистинска легенда на Холивуд“, изјави Дарен Џулиен, претседател на аукциската куќа „Џулиенс“.