ДИСКО ЗАБАВА СО „АББА“ ВО МНТ

Скопје, (СМАРТ.СДК.МК)

Публиката се изнаигра со овации и свирежи на евровизискиот хит на една од најпопуларните групи на сите времиња „АББА“, „Ватерло“, на финалето на мјузиклот „Мама миа“, кој премиерно се изведе синоќа во полниот салон на Македонскиот народен театар (МНТ).

Арна Шијак како Тања, една од пријателките на Дона Шеридан (Фото: М. Златевска )

„Ватерло“, кој во шарени и светликави костими препознатливи по стилот на „АББА“ , со диско топка и конфети на сцената , го изведоа актерите Биљана Драгичевиќ- Пројковска, Тања Кочовска, Арна Шијак, Владимир Јачев, Трајче Ѓоргиев и Кире Ѓоревски, беше совршен крај за мјузиклот кој е базиран на повеќе од 15 хит синглови на Швеѓаните.

Преку хитовите на „АББА “ се раскажува комичната приказна за тинејџерка, која е во потрага по нејзиниот вистински татко на еден грчки остров.

Тања Кочовска и Трајче Ѓоргиев како Рози, пријателката на Дона и Бил Остин (Фото: М.Златевска)

Публиката, главно составена од актери и директори на повеќе културни институции, во еден здив го изгледа енергичниот и динамичен мјузикл, кој го поставија режисерката Наташа Поплавска, кореографката Олга Панго и диригентката Бисера Чадловска со екипа од 70-тина актери, балетски танчари, музичари и придружни вокали.

Препевот и преводот на хитовите го направи глумицата Тина Трпкоска, за кој публиката коментираше оти е најпријатно изненадување бидејќи песните одлично звучеа на македонски јазик. Според правилата на договорот со словенечкиот партнер „Проспот“, кој ги има правата за мјузклот, на македонски не беше преведена само „Ватерло“, и таа се изведе само еднаш, како одјавна шпица.

Нина првите честитки и букет свеќе на сцената ги доби од своето момче, глумецот Стефан Вујисиќ и од очувот, актерот Кирил Поп Христов (Фото:М.Златевска )

Покрај наведените актери, долгиот аплауз го доби и Нина Деан, како Софи Шеридан, која иако е позната и по долгогодишно искуство како танчерка и професорка по танц, во „Мама миа“ ја воодушеви публиката со пеењето и глумата. Нина првите честитки и букет свеќе на сцената ги доби од своето момче, глумецот Стефан Вујисиќ и од очувот, актерот Кирил Поп Христов.

Сценографијата , според веќе готовиот модел на Словенците, е дело на Александар Дениќ, а костимите се на Роза Трајческа-Ристовска.

Б.НЕСТОРОСКА

Министерот за финансии Драган Тевдоски со сопругата (Фото: М.Златевска )

 

Сеемејството на глумицата Тања Кочовска, сопругот и актер во Драмски театар, Предраг Павловски, ќерката Нела и синот Александар (Фото:М.Златевска )

 

 

Актерката од Драмски театар, Катерина Коцевска на премиерата на „Мама миа“ (Фото: М.Златевска )

 

Меѓу гостите на премиерата и в.д директорот на Македонската филхармонија, Виктор Илиески со ќеркичката (Фото: М.Златевска )