МАКЕДОНИЈА И ДЕНЕСКА СО НАЈГОЛЕМИ БРОЈКИ ВО РЕГИОНОТ – 182 НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)
An ambulance carrying patient infected with the novel SARS-CoV-2 coronavirus causing the COVID-19 disease arrives at the city hospital 8th- September in Skopje, Republic of North Macedonia, 11 June 2020.The number of newly infected COVID-19 patients in the North Macedonia is still more than one hundred per day in last two weeks, which is a big number for the small Balkan country. Government is considering to continue the preventive measures in the country. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Деветти ден по ред, бројката новозаразени со коронавирус во Македонија е поголема од 100, убедливо најмногу меѓу земјите во регионот.

  • КОВИД-19 досега однесе 216 животи во Македонија.
  • Во изминатите 24 часа починале двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово и двајца од Тетово.
  • Потврдени се уште 182 случаи на коронавирус (од направените 1.348 тестирања), двојно повеќе од Србија (94), во Бугарија има 89, во Албанија 66, а во Грција 24.
  • 107 од нив се во Скопје, па следуваат Тетово со 23, Куманово со 14 и новото жариште Ресен со 13.
  • Вкупната бројка заразени порасна на 4.664.
  • Од нив, 2.612 се активни случаи, а оздравеле 1.836 лица.