ОД УТРЕ ПОВТОРНО ПОЛИЦИСКИ ЧАС ВО МАКЕДОНИЈА, ЌЕ ТРАЕ ОД 22 ДО ПЕТ ЧАСОТ

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Владата го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести, па од утревечер, во Македонија повторно ќе има општа забрана за движење во ноќните часови.

  • Полицискиот час ќе стапи на сила утре и ќе трае од 22 до пет часот.
  • Оваа мерка ќе се применува најмалку до 22 март.
  • Комисијата за заразни болести предложи воведување на полициски час откако во изминатиот период повторно е забележано зголемување на бројот на нови случаи на коронавирус.
  • Во изминатите 24 часа, регистрирани се 872 нови случаи на зараза и 22 починати од ковид-19.
  • Бројот на активни случаи е во значителен пораст и сега изнесува 9.300.