СЛАВЕТЕ ГО ЖИВОТОТ НА БЕРИ ХЕМФРИС СО СМЕА, КАЖА ЕЛТОН ЏОН ЗА КОМИЧАРОТ ОД АВСТРАЛИЈА НА НАСТАНОТ ВО НЕГОВА ЧЕСТ

Сиднеј, (Би-Би-Си)

Стотици луѓе се собраа да го прослават животот на Бери Хемфрис, комичарот од Австралија кој го создаде ликот на Една Евериџ, кај Државниот споменик на операта во Сиднеј. Хемфрис почина во април оваа година на 89 години од компликации по операција на колкот.

Во текот на седумте децении кариера, тој изгради глобална репутација како еден од најголемите комичари.

Меѓу оние кои испратија порака беа кралот Чарлс, сер Елтон Џон и австралискиот премиер Ентони Албаниз.

Во својата порака, кралот Чарлс рече: „Животот навистина нема да биде ист без него“.

Музичарот и пријател на комичарот, Елтон Џон, во снименото видео им порача на присутните „да слават со смеа, бидејќи тоа беше она што Бери го правеше“.

 

Дејм Една Евериџ, ликот кој е најпознатата креација на Хемфрис, ѝ носеше радост на публиката речиси седум децении. (Фото: AP)