УНИКАТНА МОДНА РЕВИЈА НА СТУДЕНТИТЕ ОД ТМФ СО ДЕЛАТА НА ПИКАСО КАКО ИНСПИРАЦИЈА (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Уникатни креации со мотиви од делата на уметникот Пабло Пикасо како инспирација изработија студентите од Институт за текстилно инженерство при Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје, во соработка со професорката и модна дизајнерка Лидија Георгиева.

Инспирација на студентите по мода на Лидија Георгиева беше уметничката продукција на Пикасо (Фото: К. Попов)

Креациите беа прикажани сношти на модна ревија во Музејот на Град Скопје, на настанот „носиме УМЕТНОСТ/llevamos ARTE“, кој го организираше Амбасадата на Шпанија во Скопје.

Уникатен перформанс на моделите на Света Богова, организаторката на Моден викенд Скопје (Фото: К. Попов)

Како омаж на шпанската уметност, настанот кој на интересен начин ги поврза модата и уметноста го обележаа делото на Пабло Пикасо и кубизмот.

Инспирација на студентите по мода на Георгиева беше уметничката продукција на Пикасо, кој како еден од основачите на кубизмот, има значителен придонес за развојот на модерната уметност во 20. век. И учениците од средното училиште „Димитар Влахов“ учествуваа во проектот, во делот на шминката и фризурата на моделите.

Креациите ги изработија студентите од Технолошко-металуршкиот факултет (Фото: К. Попов)

„Драго ми е што делата на Пабло Пикасо беа инспирација за иновативните креации на студентите“, кажа шпанскиот амбасадор Хосе Луис Лозано Гарсија на настанот.

Модната дизајнерка и професорка на ТМФ, Лидија Георгиева, со шпанскиот амбасадор Хосе Луис Лозано Гарсија (Фото: К. Попов)

Моделите беа од модната агенција „Подиум“ на Света Богова-Јовановска, организаторката на Моден викенд Скопје. Освен оригиналноста на креациите, внимание привлече и музиката, избрана од претставниците на вибрантната сцена на електронската музика на Шпанија, авангардната композиторка Едит Алонсо и продуцентот и диџеј Пионал.

М. ЏАРОВСКА

Фото: К. ПОПОВ