ВЛАДАТА ГО ВРАЌА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ПО ДЕНЕШНАТА БРОЈКА ОД 101 НОВОЗАРАЗЕН СО КОРОНАВИРУС

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Владата донесе одлука за враќање на полицискиот час, откако само една недела по укинувањето на најголемиот дел од рестриктивните мерки денеска има повеќе од 100 новозаразени со коронавирус.

  • КОВИД-19 однесе уште четири животи во Македонија: 58-годишен скопјанец, 71-годишен кумановец, 75-годишен пациент од Тетово и 84-годишен жител на Прилеп.
  • Вкупната бројка починати со тоа порасна на 145.
  • Во изминатите 24 часа се потврдени 101 нов случај на коронавирус (од 974 тестирања), само шест помалку од рекордот забележан на 16 април.
  • Дури 59 од новите случаи се во Скопје, па следува Куманово со 12.
  • За споредба, во Германија денеска има 123 новозаразени, во Холандија 86, во Белгија 70, а во Швајцарија само 19.
  • Од досега заразените 2.492 лица, 742 се активни случаи, а оздравеле 1.605.
  • Владата воведе целосна забрана за движење за Скопје, Куманово, Штип, Тетово, Липково, Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце, што ќе почне утре во 21 часот и ќе трае до понеделник во пет часот.
  • Во останатиот дел на земјата, полицискиот час ќе биде скратен: утре ќе почне во 21 часот и ќе заврши наредниот ден во пет часот, додека в петок, сабота и недела ќе биде на сила од 16 до пет часот.