ВЛАДАТА ВОВЕДЕ 42-ЧАСОВНА ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ ЗА ПРОДОЛЖЕНИОТ ПРАЗНИЧЕН ВИКЕНД

Скопје, (СМАРТ СДК.МК)

Општата забрана за движење за претстојниот продолжен викенд, што се совпаѓа со празниците Рамазан Бајрам и Свети Кирил и Методиј, ќе трае од недела претпладне до вторник наутро, одлучи Владата.

  • Во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје почина 47-годишен тетовец и тој е 112. жртва на КОВИД-19 во земјата.
  • Во изминатите 24 часа се потврдени 23 нови случаи на коронавирус (од 702 тестирања), од кои повеќе од половина се во Скопје (12), па следуваат Куманово и Тетово со по четири, Прилеп со два и еден во Неготино.
  • Во Македонија досега има 1.921 заразен со коронавирус, при што има 422 активни случаи.
  • Бројката оздравени изнесува 1.387.
  • Иако Комисијата за заразни болести претходно предложи 58-часовна забрана за движење овој викенд, Владата донесе одлука таа да почне в недела во 11 часот и да трае до вторник во пет часот.
  • За утре ќе важи „редовниот“ полициски час од 19 до пет часот.