ЗИМБАБВЕ БАРА ОСТАВКА ОД ЛИДЕРОТ МУГАБЕ, НО И ОД ТРЕНЕРОТ НА АРСЕНАЛ

Лондон, (Метро)
People carry placards and react during a demonstration demanding the resignation of Zimbabwe's president on November 18, 2017 in Harare. Zimbabwe was set for more political turmoil November 18 with protests planned as veterans of the independence war, activists and ruling party leaders called publicly for President Robert Mugabe to be forced from office. / AFP PHOTO / Jekesai NJIKIZANAJEKESAI NJIKIZANA/AFP/Getty Images

Жителите на Зимбабве се охрабрија и излегоа на улиците во голем број, повикувајќи го долгогодишниот претседател Роберт Мугабе да поднесе оставка, но среде најголемата политичка криза во државата во последните неколку децении, некои ги искористија протестите за да побараат заминување и на еден друг лидер.

Овој лидер нема врска со политика, туку станува збор за тренерот на Арсенал, Арсен Венгер, кој и оваа сезона бележи разочарувачки резултати во англиската Премиерлига и рано ја губи битката за титулата.

Кампањата „Оди си Венгер“ е сѐ посилна изминативе години и двајца навивачи на „топчиите“ му испратија порака од Зимбабве, истакнувајќи голем транспарент против францускиот тренер, среде големите политички промени низ коишто минува нивната земја.

Пораките против Венгер претходно се појавуваа и на други необични места, како концертот на „Колдплеј“ во Тајланд и пред папата Фрањо во Ватикан.

(Фото: Твитер)