ЕДНА ГОДИНА БЕЗ КОБИ БРАЈАНТ – ВЛЕЗЕ ВО НБА СО ДЕТСКА НАСМЕВКА, ПА СТИГНА ДО ХАЛАТА НА СЛАВНИТЕ

Лос Анџелес, (АП)

Измина точно година откако светот ја шокираше веста за хеликоптерска несреќа во која загинаа кошаркарската легенда Коби Брајант, неговата деветгодишна ќерка Џана и уште седум лица. Брајант имаше само 41 година, но во така краток живот успеа да освои пет шампионски титули во НБА, да се закити со Греми и Оскар, да објави детски книги кои станаа бестселери и да го зацементира својот статус на еден од најголемите и најомилени кошаркари и спортисти на сите времиња.

1996: Брајант како 17-годишно момче влезе во НБА и имаше детска насмевка кога Лос Анџелес Лејкерс го претстави како најнов член на франшизата. Тој во наредните 20 сезони не облече дрес на ниеден друг клуб.

1997: Во дебитантската сезона имаше просек од 7,6 поени по меч, а веќе следната првпат заигра на Ол стар натпревар и го започна својот метеорски подем.

2000: Ја предводеше парадата во Лос Анџелес, кога ја славеше првата од своите пет шампионски титули.

2004: Репутацијата на Брајант беше оцрнета од обвинувањата за силување на 19-годишна хотелска работничка. Брајант се извини, но случајот беше отфрлен откако девојката која го тужеше одби да сведочи.

2005: Коби се врати со најдобрата напаѓачка сезона во својата кариера, со просечни 35,4 поени по натпревар.

2009: Го предводеше Лејкерс до четвртата титула, прва без Шекил О‘Нил.

2010: Петта и последна титула во кариерата на Брајант.

2012: Двапати играше со САД на Олимписки игри и двапати се закити со злато.

2015: Имаше просек од 22,3 поени по меч во својата претпоследна сезона во НБА.

2016: Коби добиваше овации каде и да играше во својата последна сезона на кошаркарските терени.

2020: Брајант посмртно е примен во кошаркарската Хала на славните.

(Фото: АП)