ЕДИ МАРФИ ЌЕ СНИМА ВТОР ДЕЛ ОД „ДОАЃАЊЕ ВО АМЕРИКА“

Лос Анџелес, (Индипендент)

Популарната комедија „Доаѓање во Америка“ ќе добие продолжение, повторно со Еди Марфи во главната улога.

„Дедлајн“ објави дека Крег Бруер, кој има работено на ТВ-серии, ќе го режира вториот дел од комедијата од 1988. Марфи пак ќе го игра принцот Аким, кој бега во САД за да го избегне договорениот брак во неговата земја и се населува во њујоршката населба Квинс, во потрага по жена која ќе стане негова жена и кралица.

Во новиот филм, Аким дознава дека има син и ќе се врати во Америка за да го запознае наследникот на тронот на Замунда. Покрај Марфи, своите улоги ќе ги репризираат речиси сите актери од претходниот филм, меѓу кои и Арсенио Хол и Џејмс Ерл Џонс.

„По повеќе години исчекување, пресреќен сум дека ’Доаѓање во Америка’ 2 официјално тргнува напред. Имаме одличен тим на чело со Бруер и едвај чекам да ги видам овие легендарни ликови повторно на големото платно“, изјави Марфи.