ЕДИ МАРФИ Е ГОДИНАШНИОТ ДОБИТНИК НА ПОЧЕСНИОТ ЗЛАТЕН ГЛОБУС

Лос Анџелес, (АП)

Еди Марфи ќе ја прими наградата за животно дело „Сесил Б. ДеМил“ на 80. Златни глобуси, објави Холивудското здружение на странски новинари. Легендарниот актер и комичар досега шест пати беше номиниран за Златен глобус и единствен пат го освои во 2016 за споредна улога во филмот „Dreamgirls“.

Шеесет и едногодишниот Марфи беше дел од ТВ-шоуто „Сабота вечер во живо“, пред да се прослави во бројни комедии во 1980-ите, вклучувајќи го серијалот „Полицаецот од Беверли Хилс“.

Во изминатите пет години, почесен Златен глобус добија Џејн Фонда, Том Хенкс, Џеф Бриџис, Опра Винфри и Мерил Стрип.

(Фото: АП)